کاربر عزیز،
به وبسایت یا صاحب الزمان خوش آمدید

تشکیل جامعه عدالت محور توسط حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

امام رضا (علیه السلام) می فرماید:
خدا به وسیله وی (امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) زمین را از هرگونه ستمی پاک می گرداند و آن گاه که ظهور کند، قانون عادلانه را در بین مردم رواج می دهد؛ در نتیجه، هیچ کس به کس دیگر ظلم روا نمی دارد.

امام رضا (علیه السلام) می فرماید:
خدا به وسیله وی زمین را از هرگونه ستمی پاک می گرداند و آن گاه که ظهور کند، قانون عادلانه را در بین مردم رواج می دهد؛ در نتیجه، هیچ کس به کس دیگر ظلم روا نمی دارد.


برقراری عدالت، آرزوی دیرینه ساکنان زمین
عدالت و امنیت، همواره از آرزوهای دیرینه ساکنان زمین و سرلوحه دعوت انبیا و اولیای الهی بوده است که سرانجام، امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) این نهضت را به اذن خداوند با خوشی به پایان خواهند برد و فرد فرد آدمیان بدون هیچ گونه تبعیض و گزینشی، طعم شیرین عدالت و امنیت مهدوی را خواهند چشید. آسمان ها و زمین نیز با پیشه کردن عدالت، همه نعمت های خود را در اختیار بشر قرار می دهند و ترس و ناامنی و بی عدالتی، جای خود را به آرامش و عدل خواهد داد. عدالت مهدوی حکم می کند که ملاک گزینش کارگزاران نیز شایستگی و کاردانی آنها باشد.


عدالت فراگیر حکومت
یکی از شاخصه های مهم حکومت امام زمان (عجل‌ الله‌ تعالی‌ فرجه‌ الشریف) گسترش عدالت به معنای واقعی کلمه است، به‌گونه‌ای که هیچکس تا آن زمان، عدالت را با چنین کیفیتی درک نکرده است.
در حکومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، عدالت فراگیر است و همه بهره های آسمان و زمین بدون تبعیض نصیب همگان خواهد شد، همان گونه که امام حسین (علیه السلام) در فرازی مهم می فرماید: «هنگامی که قائم قیام می کند، عدل گسترده می شود و این گستردگی عدالت، نیکوکار و فاجر را دربرمی گیرد».


عدالت اقتصادی
امام باقر (علیه السلام) می فرمایند:
وقتی قائم اهل بیت قیام کند، [بیت المال] را با مساوات تقسیم می کند و نسبت به شهروندان عدل می ورزد. پس هر کس او را اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده است و سرکشی نسبت به او، همانند سرکشی و گناه نسبت به خداست.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
به مهدی بشارتتان می دهم، او در میان امت من برانگیخته می شود و ساکنان آسمان و زمین از او خشنود خواهند بود. او اموال را به درستی تقسیم می کند. مردی پرسید: مقصود چیست؟ فرمود: [بیت المال] به شکل مساوی میان مردم تقسیم می کند.


عدالت قضایی و نفوذ عدالت در زندگی اجتماعی
در عصر حاکمیت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، عدالت در همه زوایای زندگی اجتماعی جریان می یابد. این عدالت به دستگاه های قضایی هم نفوذ می کند و جریان دادرسی را بر اساس حق و عدل تنظیم خواهد کرد. از برخی روایت ها چنین برمی آید که امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قضاوت، مانند جد بزرگوارش امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) عمل می کند و برای گرفتن بی کم و کاست حقوق مردم اصرار دارد؛ حتی اگر حق کسی زیر دندان دیگری باشد، از زیر دندان آن غاصب بیرون می کشد و به صاحب حق بازمی گرداند.

نظرات مطلب

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic