مُصْحَف فاطمه (سلام الله علیها)
به اعتقاد شیعیان نام کتابی است که فرشته الهی مطالب آن را برای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بیان کرده و امام علی (علیه السلام) آنها را نوشته است.
مطالب این کتاب، شامل جایگاه پیامبر (
صلی الله علیه و آله و سلم) در بهشت و اخبار و رویدادهای آینده است.
این کتاب نزد امامان شیعه بوده و بین آنان دست به دست می‌ شده است و دیگران بدین کتاب دسترسی نداشته‌ و ندارند.
 این کتاب اکنون در دست امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
برخی از اهل سنت مدعی شده‌اند که شیعیان قرآن دیگری به نام مصحف فاطمه دارند اما امامان شیعه همواره بر این امر تاکید کرده‌اند که این مصحف، کتابی غیر از قرآن است و شیعیان همان قرآن رایج در بین مسلمانان را قبول دارند.


محتوای مصحف فاطمه (سلام الله علیها)

طبق آنچه در روایات آمده است محتوای مصحف فاطمه (سلام الله علیها)، نه قرآن است، و نه احکام حلال و حرام؛ بلکه خبر از رویدادهای آینده است.

بر اساس برخی روایات از آنجا که پس از درگذشت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) دچار اندوه شدیدی شد، جبرئیل به نزد او می‌آمد و او را تسلی می‌داد و او را از جایگاه پدرش [در بهشت] آگاه می‌کرد و به او از آنچه برای نسل وی پس از او رخ خواهد داد خبر می‌داد.

از مجموع گزارش‌هایی که از محتوای گفتگوی جبرئیل با حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در مصحف جمع آوری شده، می‌توان گفت که این موضوعات در این کتاب بوده است:

تسلیت و تعزیت بر حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
خبر از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و جایگاه ایشان در بهشت
خبر از حوادث آینده

اطلاعاتی درباره فرمانروایان امت با نام و نام پدرشان

اخبار انبیا، مؤمنان، کافران گذشته و آینده و سرگذشت‌ آنان.تاریخ : شنبه 4 شهریور 1396 | 09:42 ق.ظ | نویسنده : (379) | نظرات