کاربر عزیز،
به وبسایت یا صاحب الزمان خوش آمدید

کی می آیی آقا؟ جهانی در انتظار طلوع توست...چون روزی فرا رسد که زمین پر از ظلم و ستم شود

خداوند مردی از اهل بیت پیامبر ظاهر گرداند

تا جهان را پر از عدل و داد کند...# مسجد زینبیه

# اللهم عجل لولیک الفرج
#ا.ح 379، کرمان، انار، پایگاه شهید رجایی...

نُوّاب اَربَعه (آرامگاه نواب اربعه)

نایبان خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در دوران غیبت صغرى، چهار تن از اصحاب با سابقه امامان پیشین و از علماى پارسا و بزرگ شیعه بودند که «نواب اربعه» نامیده شده‏ اند. اسامی نایبان امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به ترتیب زمانى عبارت بودند از:

عثمان بن سعید عَمرى

 محمد بن عثمان بن سعید عَمرى

حسین بن روح نوبختى

على بن محمد سَمَرى


آرامگاه این چهار بزرگوار که به «نُوّاب اَربَعه» مشهورند در شهر بغداد واقع شده است.


نُوّاب اَربَعه (زیارتنامه)

سید بن طاووس زیارتنامه ای را نقل کرده که برای هر چهار نائب خاص امام می توان خواند.

متن زیارتنامه از این قرار است:


بِسمِ اللّه الرَّحمنِ الرَّحیمِ

السَّلَامُ عَلَیْكَ یَا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ (نام یکی از نواب را بگوید) أَشْهَدُ أَنَّكَ بَابُ الْوَلِیِّ أَدَّیْتَ عَنْهُ وَ أَدَّیْتَ إِلَیْهِ مَا خَالَفْتَهُ وَ لَا خَالَفْتَ عَلَیْهِ قُمْتَ خَاصّاً وَ انْصَرَفْتَ سَابِقاً جِئْتُكَ عَارِفاً بِالْحَقِّ الَّذِی أَنْتَ عَلَیْهِ وَ أَنَّكَ مَا خُنْتَ فِی التَّأْدِیَةِ وَ السِّفَارَةِ السَّلَامُ عَلَیْكَ مِنْ بَابٍ مَا أَوْسَعَكَ وَ مِنْ سَفِیرٍ مَا آمَنَكَ وَ مِنْ ثِقَةٍ مَا أَمْكَنَكَ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ اخْتَصَّكَ بِنُورِهِ حَتَّى عَایَنْتَ الشَّخْصَ فَأَدَّیْتَ عَنْهُ وَ أَدَّیْتَ إِلَیْهِ ثُمَّ تَرْجِعُ فَتَبْتَدِئُ بِالسَّلَامِ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص إِلَى صَاحِبِ الزَّمَانِ وَ تَقُولُ بَعْدَ ذَلِكَ جِئْتُكَ مُخْلِصاً بِتَوْحِیدِ اللَّهِ وَ مُوَالاةِ أَوْلِیَائِهِ وَ الْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِهِمْ وَ مِنَ الَّذِینَ خَالَفُوكَ یَا حُجَّةَ الْمَوْلَى وَ بِكَ اللَّهُمَّ «2» تَوَجُّهِی وَ بِهِمْ إِلَیْكَ تَوَسُّلِی ثُمَّ تَدْعُو وَ تَسْأَلُ اللَّهَ مَا تُحِبُّ تَجِبُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى‏


نُوّاب اَربَعه (اقدامات و وظایف)

وظایف و اقدامات چهار نایب امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

فعالیت سری

در این دوره نه تنها شخص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از دیده ‏‌ها پنهان بودند، بلکه سفرای او نیز به طور ناشناخته و بدون آن که جلب توجه کنند، عمل می‌‏کردند.

نتیجه این بود که شیعیان امامی در مرکز خلافت عباسی، حضور قاطع خویش را حفظ نمودند...


نفوذ در دستگاه خلافت

سیاست‌های خاصی که در آن دوره، از سوی شیعیان و به‌طور ویژه از سوی نواب به کار گرفته شد و از پشتیبانی امامان معصوم (علیهم السّلام) نیز برخوردار بود، نفوذ برخی از بزرگان شیعه در دستگاه خلافت عباسی و حتی تصدّی مقام وزارت آنان بود.


رفع تردیدها درباره حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

یکی از اقدامات حساس نواب خاصه آن بود که شک و تردیدهای موجود درباره وجود امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را از میان بردارند. این تلاش‌ها بیشتر در دوران نایبان اول و دوم انجام شد و پس از آن نیز تا پایان غیبت صغرا مسائلی در این زمینه مطرح می‌شد.


سازماندهی وکلا

سیاست تعیین وکیل به منظور اداره امور نواحی مختلف و ایجاد رابطه میان شیعیان و امامان، حداقل از زمان امام کاظم (علیه‌ السلام) به بعد معمول بود. پس از آغاز غیبت، تماس مستقیم وکلا با امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قطع شد و به جای آن، محور ارتباط، نایب خاصی شد که آن حضرت تعیین فرموده بود.


مخفی نگاه داشتن امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

از گزارش‌های تاریخی و روایات چنین برمی‏‌آید که امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عراق، مکه و مدینه بوده و به نحوی زندگی می‌کرده که نایب خاص می‌توانسته با وی ملاقات کند. چنان‌ که گاهی از میان اصحاب نیز کسانی می‌توانستند به حضور آن حضرت شرفیاب شوند.

با تمام این احوال، پنهان نگاه داشتن امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و مشخصات وی، یکی از وظایف‏ اساسی نوّاب خاصّ بوده است.

شخصی از ابو سهل، حکمت انتخاب حسین بن روح را جویا شد، ابو سهل در پاسخ گفت: کسانی که او را به این مقام برگزیده‏‌اند، از ما بیناترند؛ زیرا کار من مناظره با خصم و بحث و گفتگو با آنان است.

اگر من مکان امام غایب را چنان که ابو القاسم می‌داند، می‌دانستم، شاید در تنگنای بحث و جدل او را به خصم نشان می‌دادم؛ در صورتی که اگر ابو القاسم امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را زیر عبای خود پنهان داشته باشد، هرگز او را به کسی نشان نمی‌دهد، حتی اگر با قیچی قطعه ‏قطعه‏‌اش کنند.نُوّاب اَربَعه (4)

نائب چهارم امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف):

علی بن محمد سمری


چهارمین و آخرین نائب خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) علی بن محمد بن سمری، پس از درگذشت حسین بن روح و به دستور آن حضرت امر نیابت را عهده‌ دار شد.
وی از سال ۳۲۶ تا سال ۳۲۹ هـ.ق. نائب خاص حضرت (
عجل الله تعالی فرجه الشریف) بود و در این سال از دنیا رفت.
حضرت ولی عصر (
عجل الله تعالی فرجه الشریف) در توقیعی که به وی نوشت، زمان درگذشت وی را اعلام کرد و به او دستور فرمود نائبی برای خود مشخص نکند. در بخشی ازاین توقیع آمده است: «ای علی بن محمد خداوند پاداش برادران دینی تو را در مصیبت تو بزرگ دارد. تا شش روز دیگر خواهی مرد. پس امر حساب و کتاب خود را مرتب کن و درباره جانشینی این مقام نیابت به کسی وصیت مکن. زیرا غیبت دومی فرا رسیده است...»
 سرانجام همان ‌گونه كه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خبر داده بودند، او وفات یافت و كتاب نیابت بسته شد و عصر غم ‌بار غیبت كبری آغاز گشت.


اللهم عجل لولیک الفرج

نُوّاب اَربَعه (3)

نائب سوم امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف):

حسین بن روح نوبختی

حسین بن روح به عنوان سومین نائب خاص حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) امر نیابت حضرت را پس از محمد بن عثمان بن سعید عهده‌ دار شد.
عباس اقبال می‌ نویسد: «حسین بن روح؛ به تصدیق موافق و مخالف از فهمیده‌ترین و عاقل ترین مردم روزگار بوده است.»
بدون شک حسین بن روح و دیگر نواب خاص حضرت دارای صبر، شجاعت، تقوا، و رازداری و صفات برجسته‌ای بوده‌اند که به این مقام منصوب شده‌اند.
حسین بن روح تا سال ۳۲۶ هـ.ق. امر نیابت حضرت (
عجل الله تعالی فرجه الشریف) را بر عهده داشت و در این سال از دنیا رفت. باقر شریف القرشی می‌نویسد: «وی مدت ۲۱ سال منصب نیابت خاصه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را بر عهده داشت و ۱۸ شعبان سال ۳۲۶ هـ.ق. رحلت کرد.» 
کتاب «التأدیب» از تألیفات فقهی اوست.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic