کاربر عزیز،
به وبسایت یا صاحب الزمان خوش آمدید

اماکن منسوب به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (2)

دومین مکان منسوب به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف):

مسجد کوفه:

مسجد کوفه، از مکانهاى مقدس و بارزترین نماد انتظار است. این مسجد مقدس در هنگامه ى ظهور، پایگاه تبلیغاتى و مرکز حکومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار مى گیرد. روزگارى شیفتگان خاندان عصمت در مسجد اعظم کوفه پیرو آن منبر مولاى متقیان (علیه السلام) گرد مى آمدند و از بیانات گهربارش کسب نور مى کردند. در هنگامه ى ظهور نیز پیرامون منبر آخرین امام نور، گرد مى آیند و از سخنان گهربارش فیض مى برند.

امام صادق (علیه السلام) مى فرماید:
"گویى به سوى قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مى نگرم که بر فراز مسجد کوفه قرار گرفت، تعداد 313 تن یارانش در اطراف او حلقه زده اند که پرچم داران، و فرمان روایان خداوند بر فراز گیتى در میان بندگان خدایند ".

اماکن منسوب به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) (1)

مسجد جَمْکَران، مسجدی منسوب به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در محدوده شهر قم که گفته می‌شود، حسن بن مثله جمکرانی به دستور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آن را ساخته است. مسجد جمکران تا دهه پنجاه شمسی، ساختمان کوچک و ساده‌ای داشته، اما پس از انقلاب اسلامی ایران نوسازی شده و بر فضای آن افزوده و تاسیسات و بناهای متعددی پیرامون آن ساخته شده است.

برای ادامه مطلب کلیک کنید!

دعا /4/ (دعای ندبه)

از دعا های بسیار مشهور که از امام صادق (علیه السلام) نقل شده و مستحب است در چهار عید (فطر، قربان، غدیر و جمعه) خوانده شود.

شیعیان این دعا را بیشتر در صبح‌ های جمعه قبل از طلوع آفتاب، در فراق امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌خوانند.

این دعا مشتمل بر اِستِغاثه (زاری و کمک‌خواستن) از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و تأسف‌ خوردن بر غیبت آن حضرت و گریه از فراق ایشان است و ندبه نیز به همین معناست.

برای ادامه مطلب کلیک کنید!

نُوّاب اَربَعه (بیشتر بدانیم...) (4)

علی بن محمد سمری

او را از اصحاب امام عسکری خوانده‌اند و از خاندانی متدین و شیعه بوده است.


کنیه و القاب:
کنیه او ابوالحسن است. لقب او را سَمَری، سَیمُری، سَیمَری و یا صیمَری گفته‌اند، ولی مشهور همان اولی است.

دوران نیابت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف):
از فعالیت‌ های سمری در دوران حیات سه نائب پیشین، سخنی به میان نیامده و درباره فعالیت‌های او در دوران نیابت هم، اطلاعات مفصلی نقل نگردیده اما گفته شده اعتقاد شیعیان به جلالت و وثاقت او، مثل سایر نواب بود و مورد قبول و تسالم عموم شیعیان قرار گرفت.
دوران نیابت سمری دوران ظلم و خونریزی بود و همین امر سبب گردید فعالیت‌های او نسبت به دیگر نواب مخفیانه‌تر باشد.

وفات آخرین نائب و آغاز غیبت کبری:
شش روز قبل از رحلت سمری، توقیعی از سوی امام دوازدهم حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) صادر شد که امام خبر از وفات او و وعده آغاز غیبت کبری را می‌دهد و به او امر می‌کند که کارهای ناتمام خویش را تمام کند و کسی را جانشین خود معرفی نکند.
پس از درگذشت علی بن محمد سمری، مرحله جدیدی در تاریخ که به دوران غیبت کبری معروف است، آغاز شد...


اللهم عجل لولیک الفرج


نُوّاب اَربَعه (بیشتر بدانیم...) (3)

حسین بن روح نوبختی

حسین بن روح نوبختی درگذشته در سال ۳۲۶ق، سومین نائب امام عصر (عجل  الله تعالی فرجه الشریف)، از اصحاب امام عسکری (علیه السلام) و از معتمدان محمد بن عثمان و نزدیکان وی در بغداد بوده است.

از ویژگی های شخصیتی ایشان:
حسین بن روح از فهمیده‌ترین و عاقل‌ترین مردم عصر خود بوده که به زمان خویش آشنایی کامل داشت و در معاشرت‌های با مخالفان تقیه می‌کرد.
ابوسهل نوبختی درباره رازداری حسین بن روح می‌گوید: ابوالقاسم اگر امام
(عجل  الله تعالی فرجه الشریف) را زیر عبای خود پنهان دارد و بدنش را با قیچی، قطعه‌ قطعه کنند تا او را نشان دهد، هرگز چنین نخواهد کرد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات